Historia

W roku 1951 utworzono Zakład Języków Obcych, ale już po dwóch latach, na mocy zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z 2 lutego 1953 r., we wszystkich uczelniach wyższych powołane zostały międzywydziałowe jednostki dydaktyczne zwane Studium Języków Obcych, przemianowane następnie na Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO). Pierwszym kierownikiem naszego SPNJO był dr Franciszek Jankowski.

W roku 1955 w wyniku reorganizacji SPNJO wszyscy pracownicy, z wyjątkiem Gwido Wrzosińskiego, zostali zwolnieni i utworzono nowy zespół lektorów, którego kierownikiem została mgr Marta Ryziewicz. W roku 1960 Studium otrzymało cztery nowe pomieszczenia, z których trzy przeznaczone były na sale dydaktyczne. Wówczas obligatoryjnym dla wszystkich studentów był język rosyjski. W roku 1973 mgr Marta Ryziewicz przeszła na emeryturę, a kierownictwo SPNJO objął mgr Jerzy Petryński. W 1976 r. kierownikiem został mgr Józef Ragiel, który pełnił tę funkcję do roku 1991.

W 1991 roku Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych zmieniło nazwę na Studium Języków Obcych (SJO) oraz przeniesione zostało do pawilonu po Studium Wojskowym przy ul. Bartla 6. W latach 1991-1997 kierownikiem Studium Języków Obcych była mgr Jolanta Król. W roku 1997 w czasie powodzi pawilon SJO położony nad Odrą przy ul. Bartla doznał wielu uszkodzeń. Dzięki staraniom władz uczelni i dotacji MEN obiekt został wyremontowany i częściowo zmodernizowany. We wrześniu 1997 roku funkcję kierownika jednostki objęła mgr Jadwiga Bolechowska, która od roku 1998 była jednocześnie koordynatorem programów międzynarodowych w Dziale Współpracy z Zagranicą.

W 2002 roku Studium Języków Obcych zostało wyposażone w nowoczesną salę komputerową, której uroczyste otwarcie odbyło się w czerwcu przez prof. dr hab. Tadeusza Szulca, Rektora Uczelni. W 2003 roku Studium Języków Obcych obchodziło uroczystość 50-lecia powstania jednostki, na którą zaproszono władze Uczelni oraz przedstawicieli wszystkich wydziałów i jednostek administracyjnych, jak również emerytowani pracownicy SJO. , Rektor Uczelni, prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz, wygłosił okolicznościowe przemówienie. Mgr Jadwiga Bolechowska, kierownik SJO przyjęła listy gratulacyjne od przybyłych gości oraz Medal za Zasługi dla Studium Języków Obcych przyznany przez Radę Wydziału i Dziekana Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, prof. dr hab. Andrzeja Drabińskiego, wręczony przez prof. dra hab. Jerzego Sobotę, Prodziekana.

W roku 2006 władze uczelni podjęły decyzję o sprzedaży całego obiektu przy ul. Bartla 6. W czerwcu tego samego roku Studium Języków Obcych zostało przeniesione do budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Wszystkie sale dydaktyczne SJO wyposażone zostały w środki audiowizualne, a jedna w zestaw multimedialny. Drugi zestaw multimedialny został zakupiony w grudniu 2010 roku. Prawie wszystkie sale dydaktyczne są podłączone do Internetu. Modernizacja Uczelni i budowa nowych obiektów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przynosi kolejne pozytywne zmiany.

W roku 2018 Studium Języków Obcych przemianowano na Studium Języków Obcych i Nauk Humanistyczno-Społecznych.

Kalendarium SJOiNHS
  • 1951 - utworzenie Zakładu Języków Obcych z lokalizacją przy ul. Skłodowskiej-Curie 42
  • 1953 - na mocy zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z 2 lutego 1953 r. powołane zostało Studium Języków Obcych jako międzywydziałowa jednostka dydaktyczna
  • 1955 - zmiana nazwy na Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO)