Egzamin TOEFL

TOEFL® iBT (Test of English as a Foreign Language - Internet-Based Test)

Egzaminy TOEFL® iBT w roku 2024:
  • 20 January 2024, 10:00 am
  • 17 February 2024, 10:00 am
  • 16 March 2024, 10:00 am
  • 27 April 2024, 10:00 am
  • 11 May 2024, 10:00 am
  • 15 June 2024, 10:00 am

Płatności za test dokonuje się pod koniec rejestracji on-line za pomocą karty kredytowej lub płatniczej, dla której bank umożliwia dokonywanie transakcji internetowych. Karta nie musi być wystawiona na nazwisko kandydata (może to być na przykład karta rodzica).
Koszt testu w Polsce wynosi 215 USD i jest potrącany z karty według kursu danego banku. Na ostatnim etapie rejestracji on-line należy podać dane płatnika i numery karty kredytowej. Płatność jest w 100% bezpieczna.
UWAGA! Nie ma możliwości rezerwacji miejsca na egzamin bez dokonania uprzednio płatności.

Zapisy (tylko przez internet)
TOEFL zapisy

Rejestracja na TOEFL® iBT zamyka się na 7 dni przed każdym terminem sesji. Późna rejestracja na egzamin jest możliwa jeszcze na 3 dni przed sesją (nie licząc dnia sesji), ale wiąże się z dopłatą 35 USD do ceny egzaminu. Możliwość rejestracji uzależniona jest również od dostępności miejsc. Podczas rejestracji na egzamin terminy, na które nie ma już miejsc, nie będą wyświetlane. W związku z tym zawsze warto zarejestrować się na test z większym wyprzedzeniem. Nie ma możliwości wstępnej rezerwacji miejsca na egzamin bez dokonania płatności.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zawiadamia, że autoryzowanym centrum egzaminacyjnym ETS (Educational Testing Service) do przeprowadzania egzaminów TOEFL® iBT w formie internetowej jest Centrum Kształcenia na Odległość (sala nr 508, V piętro) przy pl. Grunwaldzkim 24a, 50-363 Wrocław.

Po upływie dwóch lat od daty egzaminu, ETS nie może potwierdzić wyników kandydata ani wydać duplikatu raportu wyników. To, czy certyfikat ‘starszy’ niż dwa lata zostanie zaakceptowany, zależy już od uczelni czy instytucji, gdzie kandydat składa dokumenty. Dla przykładu, Ministerstwo Edukacji i Nauki w Polsce nie wymaga konkretnej daty podejścia do egzaminu, podobnie Służba Cywilna. Na potrzeby CV kandydata wynikiem TOEFL® iBT można posługiwać się bezterminowo.

Na wyniki TOEFL® iBT czeka się 10 dni roboczych. Po tym terminie są już one zazwyczaj widoczne on-line na profilu kandydata i wysyłany jest wydruk raportu wyników. Należy zatem odpowiednio wcześniej zaplanować podejście do egzaminu, aby wyniki zdążyły dotrzeć do organizacji, która ich od kandydata wymaga. Niektóre instytucje otrzymują wyniki listem zwykłym przesyłanym z USA, zatem czas ich dostarczenia może wynieść nawet kilka tygodni.
Należy także brać pod uwagę fakt, że może zdarzyć się sytuacja, gdy egzamin się nie odbędzie (problemy techniczne) i zostanie przełożony na inny termin. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, należy liczyć się z taką ewentualnością i nie rejestrować się w ostatniej chwili.

Każdy kandydat w dniu egzaminu musi legitymować się odpowiednim dowodem tożsamości. Wykaz honorowanych dokumentów jest podany na stronie register   
          
UWAGA! Dokument MUSI posiadać podpis kandydata!

Jeśli konieczna jest zmiana terminu podejścia do egzaminu, należy zrobić to najpóźniej na 4 dni robocze przed datą egzaminu. Należy wówczas podać swój numer rejestracyjny kandydata (registration number), imię i nazwisko oraz datę urodzenia podczas połączenia z działem Customer Care, telefon: 0031 320 239 540. Opłata za zmianę terminu egzaminu to 60 USD, płatne wyłącznie kartą. Jest to operacja, którą można wykonać przez internet na swoim koncie rejestracyjnym.

Podczas rejestracji na egzamin, należy podać kody instytucji i wydziały, do których mają zostać wysłane oficjalne wyniki egzaminu TOEFL® iBT. Instytucje, do których wyniki mają zostać wysłane mogą być dodawane lub usuwane przez internet do 22:00 (czasu lokalnego) w dniu poprzedzającym egzamin. Aby dodać/modyfikować odbiorców należy zalogować się na swoje konto online, kliknąć "view orders", a następnie kliknąć na link z numerem zamówienia.

Dodatkowe raporty wyników można zamówić przez internet. Aby złożyć zamówienie, wymagany jest numer rejestracyjny kandydata (registration number). Koszt wynosi 20 USD za każdy zamówiony raport wyników.

Od roku 2006 w Polsce jest dostępna i obowiązuje nowa, internetowa wersja egzaminu, zwana TOEFL® iBT, która zastępuje wszystkie poprzednie wersje tego egzaminu. W swojej nowej formie, egzamin zdaje się w całości na komputerze a odpowiedzi są elektronicznie przesyłane do ETS OSN (Online Scoring Network) do sprawdzenia. Wyniki (na skali punktowej 0-120) są znane po około 10 dniach od daty egzaminu i mogą być przesłane bezpośrednio na uczelnię, do której aplikuje student. 

Egzamin trwa około 3,5 godziny z 10-minutową przerwą w połowie. TOEFL® iBT składa się z 4 części:

  • Reading, czas trwania: 54-72 minut, liczba pytań: 30-40, skala punktacji: 0-30
  • Listening, czas trwania: 41-57 minut, liczba pytań: 28-39, skala punktacji: 0-30
    (przerwa – 10 minut)
  • Speaking, czas trwania: 17 minut, liczba pytań: 4, skala punktacji: 0-30
  • Writing, czas trwania: 50 minut, liczba pytań: 2, skala punktacji: 0-30

 

  1. Listening Section - TOEFL® iBT testuje zrozumienie wypowiedzi i dialogów w kontekście akademickim
    • 3-4 mini-wykładów/y trwających/e 3-5 minut (6 pytań do każdego),
    • 2-3 dialogi trwające ok. 3 minut (5 pytań do każdego),
    • sprawdzane umiejętności:
      - zrozumienie tematu, przesłania tekstu, głównych treści,
      - zrozumienie charakteru wypowiedzi, opinii mówiącego,
      - umiejętność łączenia faktów i informacji.

  2. Reading Section - TOEFL® iBT koncentruje się na zrozumieniu tekstów pisanych w kontekście akademickim
    • 3-4 tekstów/y,
    • długość tekstu: około 700 słów,
    • 10 pytań do każdego tekstu,
    • 3 rodzaje tekstów:
      - Exposition (opis tematu),
      - Argumentation (przedstawienie opinii i argumentów popierających),
      - Historical biographical/event narrative (opis wydarzenia lub czyjegoś życia opisany przez inną osobę),
    • 3 rodzaje pytań:
      - pytania wyboru 1 z 4,
      - uzupełnianie tekstów zdaniem najbardziej pasującym do kontekstu,
      - pytania wyboru wielokrotnego, więcej niż 4 możliwości, więcej niż jedna poprawna odpowiedź.

    • Dodatkowe pytania
      Test, który będziesz zdawać może zawierać dodatkowe pytania w sekcji Reading lub Listening, które nie wliczają się do Twojego wyniku. Pytania te pomagają ETS:
      • stworzyć porównywalne wyniki testu w różnych edycjach,
      • określić, jak takie pytania spełniają swoją funkcję w rzeczywistych warunkach testowych.

  3. Speaking Section - TOEFL® iBT sprawdza umiejętności wypowiadania się w środowisku akademickim
    Kandydaci zdają część Speaking odpowiadając na zadania i pytania egzaminacyjne do mikrofonu zamontowanego przy słuchawkach. Ich wypowiedzi są rejestrowane przez komputer i wysyłane do OSN do sprawdzenia. OSN to sieć profesjonalnych egzaminatorów, którzy oceniają wypowiedzi kandydatów. Moduł Speaking ocenia od 3 do 6 egzaminatorów, co gwarantuje obiektywizm oceny.
    Sekcja Speaking składa się z 4 zadań, które przypominają prawdziwe sytuacje, z jakimi można się spotkać zarówno w sali lekcyjnej, jak i poza nią:
    • 1 zadanie niezależne:
      - wypowiedź argumentująca opinię zdającego,
      - wypowiedź argumentująca wybór jednej z opcji,
    • 3 zadania zintegrowane wymagające użycia więcej niż jednej umiejętności - słuchania i mówienia lub słuchania, czytania i mówienia.

  4. Writing Section - TOEFL® iBT sprawdza umiejętności pisania w kontekście akademickim
    W sekcji tej są 2 zadania:
    • 1 zadanie zintegrowane - przeczytaj + wysłuchaj ->napisz,
    • 1 zadanie niezależne - wypowiedź pisemna na zadany temat, wyrażenie zdania i jego poparcie, argumentowanie (za i przeciw, opinia A lub B).

Egzamin TOEFL® iBT ma za zadanie sprawdzić stopień biegłości językowej w posługiwaniu się językiem angielskim w kontekście studiów i kariery akademickiej. Z tego powodu osoby, które niedawno rozpoczęły naukę języka angielskiego, mogą odebrać ten egzamin jako trudny i złożony. Rekomendowany poziom przystąpienia do egzaminu to B1 według poziomów CEFR i wyżej. Oczywiście, punktacja otrzymana z egzaminu będzie dokładniejszym wyznacznikiem poziomu zaawansowania.

TOEFL® iBT sprawdza stopień biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim na uczelni, gdzie angielskiego używa się na zajęciach, wykładach i poza nimi. Z tego powodu przygotowanie do tego egzaminu wymaga zapoznania się ze słownictwem akademickim oraz z konstrukcją tekstów akademickich i ich stopniem trudności. Regularne czytanie podobnych tekstów, zapamiętywanie i utrwalanie słownictwa, które się tam przewija, to podstawa dobrego przygotowania do egzaminu.
Kolejny krok to dobry kurs językowy, na którym lektor zwróci uwagę na specyfikę egzaminu i przygotuje program zajęć pod jego kątem.
Dodatkowo, ze względu na zmiany w strukturze egzaminu, dobrym pomysłem może się okazać zakup podręczników przygotowujących do egzaminu. Są one dostępne w ośrodkach egzaminacyjnych ETS, w biurze ETS i wiodących księgarniach w Polsce.
Nieocenioną pomocą w przygotowaniu do egzaminu TOEFL® iBT jest próbny egzamin TOEFL® iBT, który można rozwiązać na komputerze, symulując warunki prawdziwego egzaminu. Ten egzamin próbny nazywa się TPO - TOEFL® Practice Online

Egzamin TOEFL® iBT jest najczęściej zdawanym egzaminem potwierdzającym znajomość języka angielskiego w kontekście studiów i środowiska akademickiego. Wynik z tego egzaminu jest podstawowym kryterium rekrutacyjnym stosowanym przez ponad 6 100 uniwersytetów, szkół wyższych oraz organizacji edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, Europie Zachodniej, USA czy Kanadzie (łącznie w 110 krajach na całym świecie). Ponadto, różnego rodzaju agencje rządowe i fundacje stypendialne wykorzystują wynik z tego egzaminu w procesach decyzyjnych dotyczących programów rozwojowych, programów wymiany lub też planów stypendialnych. Rocznie do egzaminu przystępuje 800 000 kandydatów. 

mgr Ewa Hajdasz
Dyrektor Studium Języków Obcych i Nauk Humanistyczno-Społecznych
tel. 71 3205283

sjoinhs@upwr.edu.pl 
ewa.hajdasz@upwr.edu.pl

Źródło: oficjalna strona ETS